Politsei koondab tähelepanu teismelistele tüdrukutele
Kuupäev: 23. 03. 2005
Teema: 110/112


Kuna viimastel aastatel on täheldatav kuritegevuse kasv teismeliste seas, siis koondab politsei noorte ennetustöö projektides tähelepanu just sellele rühmale.

Jõhvi korrakaitseosakonna juhtivkonstaabli Svetlana Safronova sõnul on teismeliste seas probleemiks koolist puudumine. „Kevadel, kui päike välja tuleb, on popitegijaid üha rohkem,“ teab Safronova oma kogemusest. „See on probleemi tagajärg,“ arvab ta. „Probleemi olemus on selles, et lastel on liiga palju vaba aega, millega pole midagi peale hakata.“

Kolmes noorsoopolitsei ettevalmistatud projektis otsustati Safronova sõnul tänavu põhitähelepanu pöörata tüdrukutele, sest täheldatav on kuritegevuse suurenemine teismeliste tüdrukute hulgas. „Kuid see ei tähenda mingil juhul, et töötatakse ainult probleemsete lastega,“ rõhutab politseiametnik.

„Esteetika ja seikluskasvatus“

– nii on 13-15aastastele tüdrukutele mõeldud projekti nimi. Veebruaris moodustati Jõhvi noortekeskuse baasil 20 inimesest rühm ja märtsis toimus esimene kokkusaamine. Tüdrukutele õpetatakse floristikat, õigesti kosmeetikat kasutama, tutvustatakse häid kombeid. Mis seikluskasvatusse puutub, siis selles osas on lastega juba mitu aastat töötanud asjahuvilised inimesed – Aleksandr Iljin Jõhvi noortekeskusest ja Voka lastekodu kasvataja Heli Lebedeva. Lapsed õpivad rändamise teooriat ning tutvuvad Kurtna järvestikuga, käivad soos, õpivad kompassi kasutama ja maastikul kaardita orienteeruma.

Eile suundusid projektis osalevad tüdrukud Jurmala veeparki. Eeloleval nädalavahetusel on neil kavas Pärnus orienteeruda.

Mäng ellu

Teise projekti nimi on „Mäng ellu“. See projekt loodi kaks aastat tagasi koostöös teatriga Tuuleveski.

Kusjuures lapsed olid nii näitlejad kui ka osalesid stsenaariumi kirjutamisel. Nad esinesid 14 korda: käisid Jõhvis, Kohtla-Järvel, Narvas, Püssis ja Tapal. „Need olid lastele tõelised külalisesinemised,“ ütles Svetlana Safronova. Lapsed räägivad kunstide keeles neid varitsevatest ohtudest. „Räägitu jõuab paremini pärale, kui eakaaslane räägib eakaaslasega, näiteks selle asemel, kui seda räägib politseitöötaja või õpetaja.“ Sellel aastal tegid lapsed suitsiidi teemal uue lavastuse.

„Kasvatada kodanikku“ – selline on ettevalmistusetapis oleva projekti nimi. Selles osalevad kõik jõustruktuurid: politsei (ekskursioon arestimajja), meditsiinitöötajad õpetavad esmaabi andmist, osalevad ka päästjad ning kolm päeva elavad lapsed Viru üksik-jalaväepataljoni territooriumil, kus nendega tegeldakse ja kus neile korraldatakse tõelisi õppusi.

„Kui eelmistel aastatel olid projektid sisult kompaktsed, kuid lühiajalised, siis nüüd valisime teistsuguse strateegia,“ selgitas Safronova. „Tahame teismelistele oktoobrikuuni tegevust leida. Vähemalt kord nädalas, et nad teaksid, et neil on kasulik ja huvitav tegevus.“

TATJANA LEPPIK
Kolmapäev, 23.03.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8519