Kuremäelt leiti Kalevipoja süda
Kuupäev: 23. 03. 2005
Teema: Ajalugu


Illuka vallast Kivinõmme lähedalt leiti hiigelsuurt inimsüdant meenutav kivi. Muistendi järgi sai neis paigus surmavalt haavata Kalevipoeg ja sinna ta maetud ongi.

Ebatavalise kujuga, inimsüdant meenutav kivi leiti Illuka vallast Kuremäe ja Kivinõmme vahelt.

Eelmisel aastal leidis metsas hulkunud sealt kandi elanik tormis murdunud puu juure alt selle suure kivi.

Ebatavalise kivi leidnud inimene keeldus oma nime avalikustamast. Ta ei näidanud ka täpset kohta, kus kivis asus, sest loodab sealt leida Kalevipoja aarde – kolm tünni kulda. Muistendi järgi maeti need koos kangelasega.

Lähedal on Kalevipoja haud

Arvatakse, et Kalevipoeg hukkus Kivinõmme lähedal. Eduard Laugaste ja Anita Rõõmu kirjutatud raamatus „Kalevipoja jälgedel“ kirjeldatakse sündmusi, mis olevat aset leidnud eelmise aastatuhande algul, nii:

"Ennemuiste, kui sakslased tulid meie maale, on Kalevipoeg nad maalt välja kihutanud, ja kui maa vaenlastest lage olnud, heitnud ta väsimust puhkama Kuremäele, jäänud aga kauaks magama. Sel ajal tulnud sakslased tagasi, raiunud Kalevipojal mõlemad jalad põlvist saadik ära. Hakanud siis Kalevipoeg põlvedel käies sakslasi taga ajama, et veel enne surma oma vaenlastele kätte tasuda. Selleks on ta Kivinõmme jõudes endale suure rüpetäie munakaid kive korjanud, et sakslastele tublisti vatti anda. Aga vana Liiva-Hannus tõmmanud tema arvestusest kriipsu läbi. Enne kui ta sai sakslased kätte, suri ta, ja on sinnasamasse maha maetud, kuhu ta suri. Seal pidavat tema kalmuküngas tänapäevani veel alles olema. Ühtlasi pandi ka tema varandus – kolm tündrit kulda – talle hauda kaasa, mis veel tänapäevani seal peituvat."

Eepose kangelase kalm asub kuue kilomeetri kaugusel Kuremäest Vasknarva suunas Kivinõmme metsas. Teest on hauani umbes 300 meetrit, väidab raamat.

Selles kohas on tõepoolest mägi, mida Kalevipoja mäeks kutsutakse. See nimi oli isegi Nõukogude armee kaartidel. Matmispaiga lähedale paigaldati eelmise sajandi lõpul mälestuskivi, tähistamaks Kalevipoja kalmu ning sellest on saanud üks Ida-Virumaa vaatamisväärsusi. Kalm ise on kümme meetrit pikk ja kolm meetrit lai.

Muistend või tõestisündinud lugu?

Müütilise kangelase kasv oli peaaegu kümme meetrit. Kalmu lähedalt soost leitud „süda“ vastab umbes seda kasvu inimese elundile.

Kivi leidnud inimese arvates kaotas Kalevipoeg oma südame vaenlasi taga ajades ära.

„Tema süda lõi nii tugevasti, et hüppas maharaiutud jalgadest välja. Kiirustav Kalevipoeg ei märganud seda, ta jooksis veel paar kilomeetrit ja alles siis suri.

Oma nime mainimata jätnud mees on kindel, et ta leiab sellest kohast ka Kalevipoja varanduse. Varem on seda edutult Kalevipoja kalmust otsitud.

Ida-Virumaa turismiühenduse juhatuse esimees, giid Ingrid Kuligina kinnitas Põhjarannikuga vesteldes, et Kalevipoja ja Virumaa sidemeid on väga palju.

„Me ütleme alati, et kõik see toimus just meie maakonnas – Kivinõmmel ja Kuremäel. Paljud muistendid räägivad, et Kalevipoeg oli siin ja võitles. Tõsi, kui mõnede teiste maakondade reklaame vaadata, siis seesama Kalevipoeg magas, võitles ja hukkus seal. Ja kellel on õigus öelda, kuidas see täpselt oli?“

Kuid Kuligina on kindel, et uurimistööga on huvitav tegelda ja seda tuleb teha.

„Väga hea, kui päevavalgele tuleb veel mingeid esemeid, mis üht või teist kinnitavad. Minu arvates oleks tore, kui teade „Kalevipoja südame“ leidmisest Ida-Virumaalt saaks kõigile teada.“

Ingrid Kuligina arvates tuleks siiski sõnaühend „Kalevipoja süda“ jutumärkidesse jätta.

ILJA SMIRNOV
Kolmapäev, 23.03.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8521