Katse-eksituse meetod
Kuupäev: 29. 03. 2005
Teema: Juhtkiri


Eesti Vabariigi valitsus, kel hakkasid puudega inimeste hooldajatoetuseks kuluvad summad üle jõu käima, veeretas selle kohustuse kohalike omavalitsuste õlule – kohapeal nägevat paremini, kes kui palju, missugust ja kas üldse toetust vajab.

Muidugi näeb, kui kohustusega kaasnenud õhuke rahakott selleks sunnib. Sotsiaalministeeriumi andmetel kasvas raske puudega inimeste hooldajate arv 2001.-2002. aastal 27,3% ning järgmise aastaga veel 17,3%. 2001. aastal oli neid 14 733, kahe aasta pärast juba 21 997. Kohalikes omavalitsustes näeb valitsus nüüd tõkkepuud, kes selle arvu vohamisele piiri peale paneb. Eesmärk pühitseb abinõu ning lubatud on kõik võtted. Fiktiivsete juhtumite kõrval, kus hooldaja on määratud mitte puudega inimese, vaid hooldaja huvidest lähtudes, tagades talle ravi- ja pensionikindlustuse, on Kohtla-Järve asunud hooldajatoetuse saajate ringist välja rookima ka pereliikmeid. Pärandust tahetakse küll endale, aga hooldamise eest maksku linn, tunnevad pereliikmed Kohtla-Järve hoolekandekeskuse direktori sõnul väga hästi enda õigusi, kuid mitte kohustusi.

Otsest direktiivi selleks omavalitsustele koolitusi korraldanud sotsiaalministeerium andnud ei ole. Pereliikmete mängu või mängust välja jätt jääb seega kohaliku omavalitsuse südametunnistusele, nagu ka hooldajatoetussumma kasutamine edaspidi, mil see enam mitte sihtotstarbelisena omavalitsuse eelarvereale potsatab.

Riigi käepikendusena toimiv maavalitsus laiutab käsi, kinnitades, et temagi pole omavalitsustest targem. Samas on riik just maavalitsusele pannud kohtuniku rolli, kes edaspidi toetuse taotlejate ja omavalitsuste vahelistes tülides õigust mõistma hakkab. Mis alusel ja mil moel? Eks ikka katse-eksituse meetodil, nagu Eesti Vabariigil kombeks.

Teisipäev, 29.03.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8540