Noored kehtestavad Kurtna noortekeskuses ise reegleid
Kuupäev: 31. 03. 2005
Teema: Sotsiaal


Umbes kuu aega Illuka vallas Kurtnas töötavas noortekeskuses on noored ise kehtestanud mitmeid reegleid, et end keskuses hubaselt tunda.

Kurtna noortekeskuse esimene reegel on, et sinna tullakse hea tujuga. "Hoolitseme selle eest, et siit lahkudes ollakse veedetud ajaga rahul, noored tunnevad end siin vabalt ja hoiavad ise korda," ütles noortekeskuse noorsootöötaja Ave Szymanel.

Noored kehtestasid ise reegli, et keskuse uutel heledatel laudpõrandatel ei käida välisjalanõudes. Samuti panid noored ise paika reeglid tennisemänguks, et kõik saaksid mängida ja keegi end kõrvaletõugatuna ei tunneks.

"Lapsed ja noored on tegutsemisindu täis, neil on väga palju ideid ja soove, mida me püüame jõudu mööda ellu viima hakata," rääkis Szymanel. Juba on täidetud noorte esialgne soov keskuses tennist, koroonat ja piljardit mängida. Piljard on ainuke mäng, mille eest keskuses maksta tuleb – üks mängukord maksab lastele 5 ja täiskasvanutele 15 krooni. Tasu kehtestati selleks, et väga kallist mängulauda eriti hästi hoitaks.

"Kui noor teab, mis on laua või kii hind, siis suhtub ta sellesse hoopis teisiti," põhjendas Szymanel tasulise mängu kaudu omavastutuse kehtestamist.

Kurtna noortekeskuse tennisemängutuppa kavandatakse jõusaalitehnikat, sest seda soovitavad noormehed keskusesse samuti. Keskuses on heal tasemel muusikakeskus, tänu millele kodust kaasa võetud muusikat teistega koos kuulata saab. On ka meisterdamis- ja joonistamisnurk.

Keskuse teisel korrusel on võimalus väiksemale seltskonnale mitmesuguseid koolitusi korraldada, samuti on seal nii-öelda omaette olemise nurk, kus saab sõbraga segamatult juttu rääkida.

"Mitmed kursused ja loengud on meil samuti plaanis," ütles Szymanel. Tema sõnul toetab keskuse ettevõtmisi vald, kuid mitmesuguste tegevuste jaoks otsitakse raha ka projektidega. Kaks korda kuus on keskuses kavas korraldada keskusesiseseid üritusi.

Keskuse ümber kavandatakse rula ja rulluiskudega sõitmise võimalusi.

"Keskus ja selle ümbrus on suitsu, alkoholi ja meelemürkide keelutsoon," lausus Szymanel.

Keskus töötab argipäeviti kella kahest seitsmeni. Tööaega on kavas pikendada ka laupäevale ja hilisemale ajale. "Muidu istuvad noored jälle bussipeatuses, sest neil ei ole kuhugi minna," sõnas Szymanel.

Illuka vallavanem Tarmo Kollo ütles, et keskuse loomise eesmärk oli pakkuda valla noortele mitmesuguseid tegutsemisvõimalusi.

"Meie vallas ei ole ju kultuurimaja ning seepärast toimub palju kooli baasil. Noortekeskus annab lastele ja noortele võimaluse teise keskkonda minna. Oluline on ka see, et tahame Kurtna küla korda teha ning see objekt asub Kurtnas," lausus Kollo. Tema sõnul kavandatakse keskusesse ka kööginurka, et kaugemalt tulnud lastel ja noortel, kes keskuses koolivaheajal pika päeva veedavad, oleks koht, kus võileibu süüa.

Keskuse ehitamine maksis veidi alla kahe miljoni krooni, millest 300 000 andis riik.

Illuka vallas on paarsada noort, keskuses on seni käinud paar-kolmkümmend huvilist päevas.

ERIKA PRAVE
Neljapäev, 31.03.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8559