Puru haigla sünnitusosakond taastab nõukogudeaegseid reegleid
Kuupäev: 30. 04. 2002
Teema: Tervishoid


"Olin täiesti šokeeritud, kui pärast peresünnitust kästi mu mehel koju minna, hea veel, et oli kell seitse hommikul ja bussid juba käisid," rääkis hiljuti Puru haigla sünnitusosakonnas sünnitanud naine.

Enam kui kolm aastat tagasi positiivse kogemuse andnud esimese peresünnituse ja sellele järgnenud perepalatis viibimise asemel koges ta hoopis teistsugust suhtumist. "Mehega on võimalik kohtuda ainult kella neljast viieni välisukse juures jutunurgas, last ma sinna tuule kätte vedada ei söandanud."

Ligi kümme aastat oli Puru haigla sünnitusosakonnas perepalat, kus said isekeskis olla need emad-isad, kes soovisid oma vastsündinud beebiga tema esimestest elupäevadest koos olla.

Nüüd ei ole see enam võimalik.

"Meie osakonnas ei ole tingimusi perepalatiks," ütles sünnitusosakonna juhataja Aleksandr Zakutski. Ta põhjendab perepalati võimatust sellega, et sünnitusosakonnas on vaid üks tualett, mida kasutavad nii noored emad kui ka peresünnitusel olnud mehed.

"Teistes haiglates on perepalatid siiski eraldi, siin on need aga teistega koos ja see pole sobiv," tõdes Zakutski.

Arsti sõnul oli siis, kui isad viibisid sünnitusosakonnas, ka väga palju infektsioone ja komplikatsioone - näiteks kippusid noortel emadel õmblused rohkem mädanema minema.

"Praegu (sülitab kolm korda üle vasaku õla - toim.) on selliseid asju meil vähe," sõnas Zakutski. Tema sõnul peaks ka Purul perepalatid eraldi olema.

"Eelmisel neljapäeval nägin sünnitusosakonna remondi projekti, millal aga projektist remondini jõutakse, ei tea ilmselt keegi. See osakond vajab tõsist ümberehitamist ja investeeringuid, siin ainult ülevärvimisega hakkama ei saa," sõnas Zakutski.

Lapsed kookoniks

Äsja sünnitanud emad on hämmingus, sest veel paar aastat tagasi pandi Puru haiglas titadele pärast sündi sipukad jalga, nüüd aga keeratakse nad vanaviisi teki sisse.

Zakutski sõnul on 3,5 aasta jooksul, mil tema Puru sünnitusosakonnas töötab, vastsündinuid kogu aeg teki sisse keeratud. Seevastu ülemõde Erika Kruup väitis, et on osakonnale ostnud sadu siputuspükse. "Neid on kindlasti kasutatud. Keegi osakonnast ei ole mulle teatanud, et sipukaid on juurde vaja." Samuti mäletavad paar aastat tagasi Purul sünnitanud naised, et lapsed said haiglas sipukad jalga.

"Siin taandub kõik rahale. Kui meile seda eraldatakse, siis küllap ostetakse ka sipukaid. Meil on osakonnas veel selliseid asju, mis raha olemasolu korral teisiti oleks," ütles Zakutski.

Ainus arst

Zakutski on praegu sünnitusosakonna ainuke arst, pärast koondamisi on tublisti vähendatud kogu personali.

Zakutski kinnitusel on ainukese arstina osakonnas töötamine väga kurnav.

"Arste võiks ikka kaks olla, mul ei ole kellegagi nõugi pidada või konsulteerida. Samuti on probleem siis, kui kellelegi tuleb teha keisrilõige ning arst ja õed lähevad operatsioonile, siis ei ole kedagi osakonda jätta. Oleme siis teistest osakondadest siia appi valvesse kutsunud," ütles Zakutski.

Purul sünnitanud eesti naised on kurtnud, et osakonnas kõneldakse nendega vene keeles. Arst Zakutski tõdes, et eesti keelt teab ta tõesti vähe, sest on Eestis vaid alla nelja aasta elanud.

"Aga ma käin kursustel ja püüan. Keele taha pole aga kunagi midagi pidama jäänud, oleme alati eesti naistega kokkuleppele jõudnud ja üksteisest aru saanud."

Zakutski ei ole nõus ajakirjaniku väitega, et Puru sünnitusosakond on taandarengu teel. "Lõpetasime vaid perepalati olemasolu."

ERIKA PRAVE
Teisipäev, 30.04.2002

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=982